Zjistěte více o výhodách systému SALUS Smart Home ve vaší domácnosti

24. 8. 2021

Výhody systému Smart Home

SALUS Smart Home je řešení, které pomáhá nejen pohodlně žít, ale také šetřit peníze. S vhodně nastavenými pravidly OneTouch, přizpůsobí termostaty, inteligentní zásuvky a inteligentní relé práci domácích zařízení dle potřeb členů domácnosti.

Automatické ovládání domácnosti je pohodlné a praktické

Systém SALUS Smart Home je založen na síti ZigBee, která se vyznačuje nízkou spotřebou energie, spolehlivým přenosem dat a vysokou úrovní zabezpečení přenosu. S jeho pomocí můžete ovládat:

  • topení (radiátor, podlahové, elektrické, fancoil)
  • osvětlení
  • elektrická zařízení typu ON / OFF

Systém SALUS Smart Home je provozován pomocí bezplatné aplikace (mobilní a počítačové verze). Aplikace vám umožní ovládat domácí nebo kancelářské zařízení odkudkoli na světě. Musíte si pouze vytvořit účet a mít připojení k internetu.

Jak to funguje? Například v předem stanovenou dobu klesne teplota v místnostech na předem nastavené hodnoty a vypne se napájení vybraných zařízení, což automaticky sníží spotřebu energie. Stačí vytvořit pravidlo, které vše vypne např. o půlnoci.

Ovládejte chytře své vytápění a ušetřete peníze

Největší část spotřebované energie tvoří vytápění.

Proto je vhodné, aby vytápění bylo řízeno v místnostech individuálně. Co to znamená? Například při večerní koupeli je dobré udržovat ložnici chladnější než obývací pokoj nebo koupelnu. Při delší nepřítomnosti členů v domácnosti je vhodné v obývacím pokoji udržovat ekonomickou teplotu (ne komfortní teplotu nebo naopak – příliš nízkou). To vše lze si snadno nastavit v aplikaci SALUS Smart Home dle vlastních potřeb.

Ovládání topení – jedna z nejdůležitějších domácích instalací – umožňuje v každé místnosti udržovat individuální teplotu odpovídající její funkci a životnímu stylu členů domácnosti, což zvyšuje komfort bydlení… a snižuje účty za energie. Proč?

Díky tomu se zabrání přehřátí méně frekventovaných místností a zbytečným poplatkům za vytápění, které nikdo nepotřebuje. Díky tomu nedochází k přehřívání – nepříjemnému pro lidi a škodlivému pro životní prostředí.

Sledujte svou denní spotřebu energie

Aplikace SALUS Smart Home zaznamenává spotřebu energie u zařízení ovládaných inteligentními zásuvkami (SPE600). Aplikace díky inteligentním zásuvkám dokáže poukazovat na zařízení s nejvyšší spotřebou. Historie spotřeby (uvedená v diagramech) umožňuje provést výpočet ukazující, která zařízení nepracují efektivně a vyžadují změnu provozního režimu.

Žijte pohodlně a bezpečně

Ovládání vašeho domova prostřednictvím aplikace vám umožňuje regulovat vytápění domu odkudkoli – ať už z pohodlí vašeho obývacího pokoje nebo z opačného konce světa. Ale to není vše. Důležitou funkcí aplikace SALUS Smart Home je zasílání SMS notifikací nebo e-mailových upozornění na zjištěné poruchy, jako je požár (detektor kouře), únik vody v kuchyni (detektor záplav) nebo neoprávněný vstup do domu (dveřní senzor). Takové varování vám umožní reagovat včas a minimalizovat potenciální poškození. Online ovládáním vytápění můžete získat ještě další zabezpečení svého domova.

Aplikace SALUS Smart Home má také funkci skenování, která poskytuje rychlé ovládání budovy a zařízení v ní umístěných. To je ideální řešení v době, kdy chcete mít jistotu např. před odjezdem na dovolenou, že je vše v pořádku – vypnutá světla a elektrická zařízení.

Vybrané produkty řady SALUS Smart Home

Termostat Quantum SQ610 / SQ610RF : pokojový termostat se zabudovaným čidlem vlhkosti. Slouží k ovládání zařízení ze série SALUS Smart Home. Je k dispozici ve dvou variantách, drátové a bezdrátové. Unikátní vlastností drátové verze je možnost ovládat zařízení jak drátově (zařízení připojená k termostatu; centrální svorkovnice pro podlahové vytápění, kotel), tak bezdrátově. S termostatem Quantum máte na výběr řídicí algoritmus: ITLC / Hystereze / algoritmus pro autobalanční pohon THB. Je vybaven funkcí TEPLÉ PODLAHY, která zajišťuje teplou podlahu bez ohledu na harmonogram vytápění. Disponuje PIN zámkem a je možné nastavit teplotní limity.

Inteligentní zásuvka SPE600 :  inteligentní zásuvka je vybavena ochranou proti přetížení (rozšíření elektrické zásuvky) pro ovládání zařízení k ní připojených. Jedná se o prvek systému SALUS Smart Home (časový harmonogram v mobilní aplikaci). Rovněž měří výkon připojených zařízení, zaznamenává historii spotřeby energie (v aplikaci), zvyšuje dosah sítě ZigBee a pracuje s Amazon ALEXA a Google Home.

Okenní / dveřní čidlo SW600 : bezdrátový okenní / dveřní senzor (štíhlá verze), který pracuje ve spolupráci s internetovou bránou UGE600, mobilní aplikací a termostaty řady Smart Home – umožňuje automatické vypnutí vytápění po dobu větrání / otevírání okna nebo dveří.

Proč se vyplatí ovládat vytápění produkty značky SALUS Controls?

Za prvé: přizpůsobením teploty v místnosti aktuálním potřebám (např. 23 stupňů v koupelně, 21 stupňů v obývacím pokoji, 19 stupňů v ložnici) se vyhnete přehřátí méně navštěvovaných místností. Nastavením ekonomické teploty, když jste mimo domov (např. 17 stupňů), zabráníte ochlazení interiéru.

Za druhé: Termostaty SALUS Controls pracují flexibilně. Udržují předem nastavenou teplotu v místnostech. To však neznamená, že když jste mimo domov, nemáte žádný vliv na jejich práci. Díky řadě SALUS Smart Home můžete zařízení ovládat i vzdáleně. Termostaty fungují podle harmonogramu, ale berou v úvahu i vaše manuální nastavení (pomocí aplikace SALUS Smart Home).

Za třetí: regulace vytápění snižuje energetické ztráty během provozu, což přispívá k ochraně životního prostředí a snižuje náklady domácnosti.

Chytrá domácnost definitivně vstoupila do našich domovů. Domácí sítě (PAN) se staly nutností, protože téměř každý má dnes na dosah ruky řešení, která zlepšují pohodlí a hospodárnost domácnosti: ovladače, senzory, chytré zásuvky, termostaty.  

Taková zařízení v domácnosti musí pracovat rychle a být vzájemně propojena. Výrobci nových technologií proto nabízejí svým zákazníkům stále lepší nástroje pro vytváření propojení a závislostí mezi domácími zařízeními. Aby spolu však zařízení mohla bezdrátově komunikovat, potřebují vhodnou cestu pro přenos dat, tzv. komunikační protokol. Například ZigBee.

Technologie ZigBee a domácí automatizace

ZigBee je protokol pro bezdrátový přenos dat, který se používá pro obousměrnou komunikaci mezi zařízeními. Obousměrná komunikace znamená, že každé zařízení může signál přijímat i vysílat. Systém byl vytvořen v roce 2002 organizací ZigBee Alliance, která jej dodnes vyvíjí a propaguje. Hlavními rysy nového komunikačního standardu měla být nízká spotřeba energie a jednoduchá, levná konstrukce. A toho bylo dosaženo. S aliancí ZigBee spolupracuje mnoho známých technologických značek, jako jsou Philips, Siemens, Samsung, Amazon a Bosch.

Ve skutečnosti si lze jen těžko představit inteligentní domácnost bez technologie ZigBee. Slouží ke správě zařízení, která usnadňují každodenní používání domu (ovládání osvětlení, žaluzií, topení), ale také ke zvýšení bezpečnosti (čidla, alarmy).

Nejde jen o vzdálené ovládání zařízení, ale také o vytváření uživatelsky definovaných vztahů mezi nimi. Například: když pohybový senzor zjistí něčí přítomnost, vyšle signál a na jeho základě se rozsvítí světla, zatáhnou žaluzie, zvýší teplota. To se děje automaticky, bez zásahu člověka – jakmile jsou zařízení naprogramována, vysílají si navzájem signály, aby “jednala”. Moderní automatizace budov je založena na scénářích (pravidlech, vztazích), které si uživatel vytváří podle svých potřeb.

Výhody ZigBee

Systém ZigBee byl vyvinut pro domácí síť (PAN) a je pro tento účel vhodný. Jeho hlavními výhodami jsou:

  • Nízká spotřeba energie.
  • Okamžitý přístup do sítě.
  • Snadné použití.
  • Snadné rozšíření o nové komponenty.
  • Ověřený přenos dat (zabezpečení přenosu).
  • Široký dosah přenosu: od 10 do 100 metrů.
  • Příznivá cena zařízení podporujících standard ZigBee.

Jak je síť ZigBee organizována?

Domácí síť ZigBee může být uspořádána podle tří typologií: hvězdy, stromy a mřížky (jinak: mesh). Jde o to, aby prvky, které v něm pracují – koordinátor, zesilovač signálu a koncová výkonná zařízení – dobře implementovaly komunikační schéma, a plnily tak svou úlohu v automatizované domácnosti.

Hvězda

Jednoduchá typologie používaná například u Bluetooth. Jedno zařízení je koordinátorem a všechna ostatní jsou podřízená zařízení – komunikují přímo a pouze s koordinátorem.

Strom

Typologie má hierarchické uspořádání. Koordinátor je “kmen” a řídí “větve”. Každý uzel má prvky, které jsou mu podřízeny. Koncová zařízení (provozovatelé) mohou být umístěna pouze na konci větve, s ostatními nekomunikují. Provádějí pouze “příkazy”.

Síť

Typologie sítě není hierarchická. Zde může jakékoli zařízení komunikovat s jiným zařízením – buď přímo, nebo prostřednictvím zprostředkujícího zařízení. To zlepšuje funkčnost systému, a proto je ZigBee považováno za nejlepší typ organizace sítě.

Síť ZigBee v technologii SALUS Controls

Technologie SALUS Controls je založena na síťové typologii: po instalaci koordinátoru je třeba instalovat zařízení napájená elektřinou. Měli byste instalovat zařízení napájená ze sítě (zároveň se z nich stanou síťové opakovače) a teprve na konci zařízení napájená z baterie. Díky tomu je komunikace mezi všemi prvky rychlá a bezproblémová.

Zařízení ve standardu ZigBee jsou koordinována internetovou bránou, která je připojuje k systému v domácí síti. Díky online ovládání je však také spojovacím článkem mezi domácí sítí a vnějším světem. Ve spojení s webovou aplikací umožňuje brána ovládat domácnost odkudkoli.

ZigBee, Wi-Fi, Bluetooth – jaký je mezi nimi rozdíl?

Wi-Fi (Wireless Fidelity) je celosvětově používaná metoda bezdrátové komunikace. Používá se jak v sítích PAN (domácí sítě), tak na všech veřejných místech. Jak se liší od ZigBee? Především spotřebovává více energie. ZigBee navíc vytváří síť spojení mezi zařízeními, čímž se dosah prodlužuje až na 100 m.

Jedno zařízení vyšle signál na vzdálenost 10 m nebo méně. V případě Wi-Fi jsou k rozšíření dosahu sítě zapotřebí další opakovače. Dosah Bluetooth je pouze 10 m. Spotřeba energie je nízká, ale přenos dat vyžaduje připojení k jinému zařízení, které tento protokol podporuje. Zařízení se musí navzájem “najít” a “vidět”. Bluetooth se používá především v mobilních zařízeních.